Post Image
497

Netflix, Türkiye’de ücretsiz üyeliği neden kaldırdı?

Her seferinde ülkede faaliyet göstermeyi istediğini ısrarla söyleyen Netflix bugün önemli bir açıklama yaptı.

Netflix‘in kullananlara deneme sürümü olarak tanıttığı bedava 1 aylık üyelik sistemi Türkiye özelinde kaldırıldı. Bu özelliğin kaldırılması ile alakalı detaylı söylentiler olmasına karşılık Netflix sözcüsünden açıklama geldi.

Bu hususta Netflix sözcüsü “Netflix olarak Türkiye’de yeni üyeler kazanmak ve onlara harika bir Netflix tecrübesi sunmak amacıyla değişik kampanyalar planlıyoruz.” dedi.

1 aylık deneme sürümü kaldırılmasına karşılık yeni kampanyalarlarla üye kazanımına devam etmeyi planlayan Netflix’in bu tür bir kararı yalnızca Türkiye amacıyla almadığını belirtmemiz gerek. Daha evvelce Birleşik Krallık ve Meksika’da da 1 ay bedava üyelik özelliğini kaldırılmıştı.

Bu noktada en çok merak edilenin Netflix’in neden bu tür bir yol seçtiği olduğunu söylemek mümkün. Esasında yanıtı son derece basit. Bundan 6 ay evvelce evvelce Türkiye’de 1,5 milyon adet ücretli uyesi olduğunu aktaran Netflix, yeterli içerik ve bunların yeterli bilinirliğe ulaşmasıyla eş güdümlü üye kazanımında değişik kampanyaları deneme kararı aldı.

Şirketin Türkiye’deki cirosunu net bir şekilde bilmesek de 2019’da 500 milyon TL’nin üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin globalde 2019’un son çeyreğinde 5,47 milyar dolar gelir elde etmiş sene süresince ise 20,16 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklanmıştı.

Bir cevap yazın