Post Image
520

Netflix, Türkiye’de ne kadar üyeye sahip olduğunu açıkladı

Her seferinde ülkede faaliyet göstermeyi istediğini ısrarla söyleyen Netflix bugün önemli bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz ayın başında, dijital yayıncılığa getirilen RTÜK kontrolünin Resmi Gazete’de yayınlandığı haberini sizlerle paylaşmıştık. RTÜK yönetmeliği bugün itibarıyla döneme girdi.

Yönetmeliğe göre Netflix, BluTV, puhutv gibi ülkemizde etkinlik gösteren dijital yayıncılık programları bundan sonra RTÜK kontrolü ardından son izleyiciye ulaşacak. Bu gelişmeden sonra ortalıkta ciddi anlamda bir bilgi bulanıklığı oluştu. Şirketlerin hareketlerini durduracağı gibi bulgular sosyal medyada dolaşmaya başladı. Fakat vakanın anında akabinde Netflix şu şekilde bir açıklama yapmıştı:

İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim amacıyla çok mühim bir pazar. Bu amaçla Türk yetenekleriyle eş güdümlü film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.

Her seferinde ülkede etkinlik göstermeyi istediğini ısrarla dile getiren Netflix bugün mühim bir açıklama yaptı. Türkiye’deki kullanıcı miktarını paylaşan Netflix, gerçekten bu pazarda kısa sürede ne kadar kullanıcıya ulaştığını da paylaşmış oldu. Bunun da Netflix’in Türkiye’ye her türlü yatırımı yapmaya hazır olduğunu göstergesi olduğunu söylemek mümkün. Zira RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in bugün konuyla alakalı yaptığı açıklama da bu hali kanıtlıyor.

Netflix’in Türkiye’de 1,5 milyon adet ücretli tekil delegesi var
Gelelim Netflix’in ilk defa Türkiye özelinde açıkladığı rakamlara. 1,5 milyonun üstünde tekil kullanıcıya ulaşan Netflix, görünen o ki televizyon sektörünü baştan aşağı değiştiriyor. Zira 1,5 milyon kullanıcıda tespit edilen aile hesaplarını göz önünde bulundurduğumuzda sayının nerdeyse 4 milyona ulaştığını görüyoruz.

Netflix yapımlarının da günden güne çeşitlilik gösterdiğini belirtelim. Platform yalnızca orijinal içerik üretmekle kalmıyor, senesinin sevilen yapımlarını da Türkiye’de izleyicilerle buluşturuyor.

Netflix’in bu rakamları açıklamasındaki itici güç ise RTÜK’ün yeni yönetmelikle eş güdümlü üye başına gelirden pay istemesi. Herkese açıklanarak dilden dile dolaşacak bulguyu görünen o ki Netflix kendi yönetmek istemiş. Oldukça başarılı bir atılım olan bu etkileşim stratejisinden sonra BluTV’den de bir açıklama geleceğini öngörebiliriz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Bir cevap yazın