Post Image
622

Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Hepimiz, bütün bir ay boyunca belli rakamlar karşılığında çalışıyoruz. Elimize geçen para günümüzün şartlarında ancak faturaları ve kirayı ödemeye, ufak çaplı yaşam standartlarımızı idame ettirmeye yarıyor. Ancak kemerleri sıkarsak, küçükte olsa kötü günler için bir birikim yapmaya çalışıyoruz. Hepimizin aklındaki en önemli sorulardan biridir, Küçük Birikimleri mi Nasıl Değerlendirebilirim? Bu sorunun yanıtına bir sürü cevap…

Hepimiz, bütün bir ay boyunca belli rakamlar karşılığında çalışıyoruz. Elimize geçen para günümüzün şartlarında ancak faturaları ve kirayı ödemeye, ufak çaplı yaşam standartlarımızı idame ettirmeye yarıyor. Ancak kemerleri sıkarsak, küçükte olsa kötü günler için bir birikim yapmaya çalışıyoruz. Hepimizin aklındaki en önemli sorulardan biridir, Küçük Birikimleri mi Nasıl Değerlendirebilirim?

Bu sorunun yanıtına bir sürü cevap üretebiliriz. Tabii, bunu yaparken kar yapacağım derken, daha çok zarar etmemeye çalışmalıyız. O yüzden iyice araştırıp ve incelemek de fayda var.

Peki, nedir bu yöntemler?

  1. Bankaların Vadeli Mevduat Hesap Seçenekleri: Eğer, paranızı belli bir süre harcamayı düşünmüyor iseniz, bankaların vadeli hesap seçeneklerini inceleyip, uygun vade ve faize yatırım yapabilir, paranızın değerlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece, hem anaparanızın güvende kalmasını sağlar, hem de bankanın vermiş olduğu faizle yatırım yapmış olursunuz.
  2. Hisse Senetleri: Bu sistemde, firmaların hisse senetlerini halka arz etmesi yoluyla katılmak mümkün. Beklentinize ve birikiminize uygun fon hesabını seçerek, paranızı değerlendirebilirsiniz. Fakat bu tür işlere tam olarak hâkim değilseniz, bir Finans Danışmanına danışmakta fayda var. Yoksa yanlış yatırımlar yaparak, birikimlerinizin erimesine neden olabilirsiniz.
  3. Altın: Her ne kadar, değeri bir yükselip, bir düşse de, günümüzde insanların, en çok kullandığı, yatırım aracıdır. Elimize geçen paranın bir miktarını altına yapmak, birikimimizi daha güvende hissetmemizi sağlar.  Daha önce yalnız kuyumcularda yaptığımız altın alışverişi, artık bankaların, altın hesaplarında da yapılabiliyor.
  4. Döviz yatırımı yapmak: Altın gibi, dövize de yatırım yapmak, günümüzde oldukça fazla kullandığımız yatırım araçlarından biri. Günümüzde, döviz kurunda dalgalanma çok fazla olduğundan, yatırımlarımızı yaparken, özellikle dövizimizi bozdururken zarar etmemeye dikkat etmeli, uygun zaman ve kur seçeneklerini takip edip, ona göre işlem yapılması gerekmektedir.
  5. Bireysel Emeklilik Sistemine Yatırım:  Günümüz şartlarında, yapılan düzenlemelerle artık emekli olmak, hepimize bir hayal gibi görünüyor. Böyle bir durumda, daha henüz alışkın olmasak da Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) geleceğe yatırım için, iyi bir seçenek gibi görünüyor. Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Sisteminde, gelirimizin bir kısmını BES ile değerlendirerek, gelecek için iyi bir yatırım yapmak mümkün.
  6. Devlet Tahviline Yatırım Yapmak: Sabit bir gelir ve paranızı riske atmayacağınız bir yatırım aracı arıyorsanız, paranızı Devlet Tahvilinde Birikim yapabilirsiniz. Vadesi bir yıldan uzun olan Devlet tahvilleri ile Devletin, belirlenen vadede, faiz ile birlikte ödeme yapacağı garantisi olur.
  7. Gayrimenkul ve Arsa Satın Almak:  Birikimlerimiz değerlendirmenin en güvenli yollarından biri gayrimenkule ve arsaya yatırım yapmaktır. Birikimlerimiz hiçbir zaman değer kaybetmez. Birçok uzman gayrimenkule yatırım yapmanın iyi bir yatırım aracı olmadığını savunsalar da, ev almak, hala en eski ve geçerli yatırım modelidir.

Bir cevap yazın