Post Image
2K

Ev Sahibi Olmak İçin İhtiyaç Kredisi Mi Konut Kredisi Mi Avantajlıdır?

Yanımızda birikmiş bir miktar  paramız var ve sadece tamamlamamız gereken küçük miktarda paraya ihtiyaç duyuyorsak ihtiyaç kredisi mi yoksa konut kredisi mi almalıyız? Aslında bu sorunun cevabı birçok farklı duruma bağlıdır. Günümüzde tüm bankalar, müşterilerine konut kredisi verirken konuta ipotek istemektedir. Yani müşterinin krediyi ödememesi halinde banka, konut üzerinde hak sahibi olmaktadır.Bu sebeple bankalara özellikle…

Kolay bankakredisi

Yanımızda birikmiş bir miktar  paramız var ve sadece tamamlamamız gereken küçük miktarda paraya ihtiyaç duyuyorsak ihtiyaç kredisi mi yoksa konut kredisi mi almalıyız? Aslında bu sorunun cevabı birçok farklı duruma bağlıdır. Günümüzde tüm bankalar, müşterilerine konut kredisi verirken konuta ipotek istemektedir. Yani müşterinin krediyi ödememesi halinde banka, konut üzerinde hak sahibi olmaktadır.Bu sebeple bankalara özellikle yüksek miktarda ihtiyaç kredisi talebiyle başvurulduğunda konut kredisinin onaylanma ihtimali daha yüksektir.

Bugün birçok memur, çeşitli şehirler değiştirerek çalışmaktadır. Eğer kirada oturmayı uygun görmüyor, ev alarak yatırım yapmak mantıklı geliyorsa fakat alacağımız kredinin borcu bitene kadar o şehirde kalmayacaksa ihtiyaç kredisini tercih edilmelidir.

Örneğin İbrahim Bey, iki yıl Çanakkale’de ikamet etmek istiyor fakat ev fiyatlarının sürekli yükselmesinden dolayı konut almayı doğru bir yatırım olarak düşünüyor. Eğer İbrahim Bey, bankadan 36 ay vadeli konut kredisi alırsa, iki yıl (24 ay) sonra başka bir şehre gitmesi durumunda satın almış olduğu o evi, banka ipoteğinden dolayı satamayacaktır. Oysa İbrahim Bey, iki sene sonra başka bir şehire taşınmayı, almış olduğu evi satıp yeni yerleşeceği şehirden ev almayı düşünmektedir. Bu durumda İbrahim Bey’in ihtiyaç kredisini tercih etmesi çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Kredi Masrafları Hesaba Katılmalı

Alınan krediler çok kısa vadeyle alınıyorsa kredi masraflarını ve kredi tahsis sürelerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Konut kredisi başvuruları sürecinde kredinin tahsis edilmesi daha uzun sürmektedir. Kişi konut kredisi için bankaya müracaat etmesinin ardından evinin bilirkişi tarafından incelenip, gerekli evraklar tamamlanmasının ardından kredisi verilecektir. Bu uygulamalar, bir iki hafta sürmektedir. Fakat ihtiyaç kredisi saatler içinde onaylanıp hemen hesaba yatırılmaktadır. Konut kredilerinde uzman incelemeleri (ekspertiz) ücreti olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Her ne kadar konut kredisinde faiz oranları düşük görülse de kredi masrafı daha fazla olduğundan dolayı , bir yıldan daha kısa süreli kredi alımlarında, toplam geri ödeme tutarı ihtiyaç kredisine göre daha fazla çıkabilir. Eğer kredi çekecek kişinin vakti var ise iki kredi için ayrı ayrı fiyat almak doğru bir karar olacaktır. Bu işlemler bankaların internet üzerinden hizmete sunmuş olduğu hesaplama araçlarıyla da yapılabilir. Eğer ben uzun vadeli kredi alacağım ve aldığım evi borcu bitmeden satmak isteyeceğime hiç ihtimal vermiyorum düşüncesinde iseniz, konut kredisi sizin için daha kârlı olarak gözükmektedir. Farklı bankaların kredi tahsis fiyatlarını ve faiz oranlarını inceleyip en uygun bankayı seçmeye çalışmalısınız.

Bir cevap yazın